Субота, 5 Жовтня, 2024

Міністерство оборони Росії у вівторок оприлюднило відеозапис, на якому, за його словами, були танки Leopard німецького виробництва та бойові машини Bradley виробництва США, які російські війська захопили під час боїв з наступаючою українською армією на Запорізькому фронті.

Повідомлення російської сторони про підбиту західну техніку з’являлися і раніше, проте, інколи після перевірки танки Leopard виявлялися тракторами. Цього разу агентство Reuters змогло підтвердити, що машини, які видно на російському відео, були танками Leopard і бронемашини Bradley, але не змогло незалежно перевірити місце або дату зйомки.

Як кажуть в Reuters, на кадрах, оприлюднених на офіційному каналі міністерства в месенджері Telegram, зображено два танки Leopard, а також дві пошкоджені бойові машини Bradley.

«Bradley горять», але їх можна замінити

Однак військові експерти кажуть, що навіть, якщо заяви росіян про підбиту західну техніку є правдиві, це ще не означає, що з українським контрнаступом щось пішло не так, і тим більше – це не привід для розпалювання панічних настроїв.

Військовий аналітик Майкл Пек каже, що висвітлення українських втрат у пресі часом доведено «до фарсу». Він наводить приклад однієї зі статей, де написано, що Україна втратила половину поставлених Фінляндією танків.

«Але Фінляндія надіслала лише шість модифікованих машин Leopard 2R: втрата трьох із приблизно 800 українських танків навряд чи є панахидою за українською бронетехнікою», – каже Пек, який публікує свою статтю на сайті Центру аналізу європейської політики (CEPA).

«Бредлі горять», – пояснює аналітик. Він додає, що західна техніка не є невразливою, вона є лише на порядок кращою, ніж та, якою воюють росіяни. І якщо заїхати на мінне поле, як це сталося зараз в Україні, «навіть найбільший броньований бегемот перетвориться на палаючі уламки».

«Насправді танки Abrams бували знищені під час «Бурі в пустелі», як і Leopard 2 у Сирії», – пояснює експерт на прикладі попередніх конфліктів, у яких була задіяна західна техніка.

Він говорить, що великою мірою українці стали жертвами власного успіху, і від них очікують мало не повторення вигнання арабських військ з Ізраїлю часів шестиденної війни.

Пек каже, що справжнім побоюванням могло б бути не те, що Україна втрачає свою найкращу зброю, а радше те, що цю зброю неможливо було б замінити. І дійсно, своєї техніки в потрібних кількостях Україна не виробляє, а НАТО після роззброєння часів після холодної війни, не має потрібних запасів.

Однак наразі США, і Німеччина пообіцяли надати більше танків і бронетехніки, щоб компенсувати втрати на полі бою.

Як повідомив Голос Америки, у вівторок США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на 325 мільйонів доларів, який включав серед іншого, 15 бойових машин Bradley.

«Якби вдалося ціною кількох Bradley досягти такої стратегічної мети, як ізоляція контрольованого Росією Кримського півострова, це була б вигідна справа», – каже аналітик. Звичайно, якщо буде звільнено «кілька сіл», то це – інша ситуація.

Чим більший успіх на фронті, тим більша підтримка

Газета Wall Street Journal, з посиланням на офіційних осіб, пише, що Вашингтон після складних внутрішніх дебатів, планує поставити в Україну танки Abrams і оснастити їх снарядами зі збідненим ураном, які є ефективними проти російських танків.

Випущені на високій швидкості, снаряди здатні пробивати лобову броню російського танка на великій відстані, пояснюють аналітики, які спілкувалися з газетою Wall Street Journal.

«Снаряд влучає, як вантажний потяг, — сказав в інтерв’ю газеті Скотт Бостон, аналітик із питань оборони корпорації Rand і колишній офіцер армійської артилерії. – Він дуже довгий і дуже щільний. Таким чином, він спрямовує велику кількість кінетичної енергії на певну точку бронетехніки противника».

Дебати у Вашингтоні, пояснює газета, були пов’язані, зокрема, і з тим, що ця зброя може мати екологічні наслідки. Також в адміністрації Байдена є розбіжності щодо того, як найкраще підтримувати українські сили, зокрема чи постачати касетні боєприпаси, пише газета.

Але, виглядає, що перемогли прихильники тієї точки зору, що Києву потрібна зараз максимальна допомога, яка б «дозволила Україні досягти якомога більшого прогресу на полі бою, щоб поставити Київ у сильну позицію для переговорів, якщо мирні переговори врешті-решт будуть проведені».

У Конгресі тим часом вимагають від президента Байдена надати Україні всю зброю для перемоги. Як зазначають оглядачі, політична підтримка України серед законодавців залишається сильною, але вони побоюються, що підтримка може послабитись, якщо контрнаступ Києва буде невдалим.