Під час виконання бойової місії загинув другий українській пілот винищувача F-16 Павло Іванов. Льотчику було 26 років.
РБК-Україна зібрало все що відомо про загибель Павла Іванова на цей момент.
Головне:
-
Як загинув Павло Іванов?
-
Наскільки досвідченим був пілот?
-
Яку відповідь росіянам пообіцяв Зеленський?
-
Як виглядав Павло Іванов?
-
Які ще були відомі трагедії з пілотами?
Що відомо про загибель пілота F-16
"На жаль, сумна новина… 12 квітня 2025 року під час виконання бойового завдання на літаку F-16 загинув 26-річний Павло Іванов. Висловлюємо глибокі співчуття родині Павла. Він загинув у бою, боронячи рідну землю від окупантів", – йдеться у повідомленні Повітряних сил ЗСУ.
Там також зауважили, що на сьогодні пілоти F-16 чи не щодня виконують бойові завдання на різних напрямках у неймовірно складних умовах, здійснюючи винищувальне прикриття авіаційних ударних груп та завдаючи ударів по ворожих об’єктах.
"Українські пілоти працюють та максимумі людських і технічних можливостей, щоразу ризикуючи своїм життям під час виконання бойових завдань. Павло був одним із них", – підкреслюють в Повітряних силах.
Обставини трагедії встановлюються міжвідомчою комісією, яка вже почала роботу. Інших подробиць немає. Уточнюючі коментарі щодо того, де саме стався інцидент та чи було уражено літак Іванова, в Повітряних силах не надали на оперативний запит РБК-Україна.
Що сказав Зеленський і як відзначив героя
Президент Зеленський висловив жаль з приводу загибелі 26-річного пілота.
"Сьогодні в бою на F-16, на жаль, загинув капітан Павло Іванов. 26 років хлопцю. Мої співчуття родині, усім побратимам Павла. Були необхідні доповіді військових щодо цієї бойової ситуації. Зʼясовуємо всі обставини", – пообіцяв він.
Він також додав, що українські F-16, "міражі", МіГи, як і вся бойова авіація, героїчно виконують військові завдання, захищаючи державу та підтримуючи наземні операції.
"Повітряні сили залучені й до захисту України від російських ракет та дронів. Пишаємося нашими воїнами. Відповімо сильно і влучно", – додав він.
Судячи з того, що Павло Іванов мав звання капітана, можна припустити, що він був досвідченим пілотом.
Увечері 12 квітня президент підписав указ про присвоєння звання Героя України з орденом "Золота зірка" за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, і самовіддане служіння українському народу.
Наказом командувача Повітряних сил Павлу Іванову посмертно присвоєно чергове військове звання "майор".
Як виглядав льотчик Павло Іванов
Подружжя українських фотографів Костянтина і Влади Ліберових оприлюднили в Інстаграм світлини пілота Павла Іванова.
“Спи спокійно, друже. Дякую за захист. Дякую за небо. Найболісніше – памʼятаю, як ти радів, коли дізнався, що поїдеш вчитись на F-16. Всі раділи”, – йдеться в підписі під фото.
Фото: український пілот F-16 Павло Іванов (instagram.com/libkos)
"Мунфіш" і "Джус": кого з відомих пілотів втратила Україна
Незабаром після того, як стало відомо, що Україна отримала від партнерів F-16, в ніч на 26 серпня 2024 року сталася масована повітряна атака з боку Росії. Під час її відбиття було втрачено перший F-16.
Трохи згодом стало відомо, що літак пілотував відомий льотчик Олексій Месь з позивним "Мунфіш". За офіційною версією, він збив декілька ракет і заходив на нову ворожу ціль, коли було втрачено зв'язок з літаком. Далі F-16 зазнав катастрофи, а пілот загинув. "Мунфіш" під час свого останнього бойового вильоту знищив три крилаті ракети та один ударний безпілотник.
Президент Володимир Зеленський посмертно присвоїв Олексію Месю звання Героя України.
"Мунфіш" разом з іншим відомим льотчиком Андрієм Пільщиковим з позивним "Джус" лобіювали питання передачі винищувачів F-16. Вони їздили до США та зустрічалися з американськими урядовцями.
До того, як пересісти на F-16, Месь був командиром ескадрильї українських винищувачів МіГ-29. Детальніше про катастрофу та загиблого льотчика у матеріалі РБК-Україна.
Щодо "Джуса", то він загинув ще 25 серпня 2023 року в результаті катастрофи під час польоту над Житомирською областю. Трагедія сталася напередодні Дня авіації України під час виконання бойового завдання. Тоді у повітрі зіткнулися два навчально-бойові літаки L-39, загинули три пілоти.
"Джус" був пілотом винищувача МіГ-29, закінчив Харківський національний університет Повітряних сил. З початком широкомасштабного російського вторгнення захищав небо України, був одним із пілотів 40-ї бригади тактичної авіації "Привиди Києва", а також брав участь в обороні неба інших областей.
Володимир Зеленський підписав указ про посмертне присвоєння Андрію Пільщикову звання "Герой України" з удостоєнням ордена "Золота Зірка" 30 вересня 2024 року.
При підготовці використовувалися заяви Повітряних сил ЗСУ, президента Володимира Зеленського, президентський указ, фото з Instagram фотографів Ліберових.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.