Субота, 19 Квітня, 2025

США та Україна продовжують обговорювати підписання угоди про надра. Вашингтон запропонує Києву проєкт документа з більш жорсткими умовами, ніж були раніше.

Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на The New York Times.

Новий проект угоди про надра

Сьогодні, 11 квітня, у Вашингтоні стартують технічні переговори щодо угоди про надра між українською та американською делегаціями.

Українську делегацію очолює Тарас Качка, заступник міністра економіки, який відповідає за торгівлю. До неї входять представники міністерств економіки та юстиції.

За даними NYT, США підготували для України нову пропозицію, яка повертає вимогу президента США Дональда Трампа, щоб Україна повернула Америці мільярди за військову та економічну допомогу.

Зокрема, як і раніше, передбачається, що Україна повинна буде вносити половину своїх доходів від проєктів з видобутку природних ресурсів – найважливіших мінералів, нафти і газу – в інвестиційний фонд, який контролюватимуть США.

Планується, що прибуток із цього фонду буде реінвестуватися в українські проєкти з видобутку природних ресурсів.

Також у новому проєкті угоди відсутня будь-яка згадка про гарантії безпеки для України, що не відповідає вимогам Києва.

Посилення умов угоди

Як пише видання, проєкт угоди містить більш жорсткі умови для України. Документ передбачає, що США претендуватимуть на весь прибуток від фонду доти, доки Київ "не відшкодує щонайменше еквівалент американської допомоги, отриманої під час війни, плюс щорічні 4 відсотка".

Також США хочуть у рамках угоди отримати "право першої пропозиції" за новими проектами і право накладати вето на продаж українських ресурсів третім країнам. При цьому в перший рік дії угоди Україні планують заборонити пропонувати третім сторонам будь-які інвестиційні проєкти на більш вигідних фінансових або економічних умовах, ніж ті, які були запропоновані Вашингтоном.

США також планують, щоб фонд контролювала Міжнародна корпорація фінансування розвитку – урядова агенція США, яка відповідає за інвестування в компанії та проєкти за кордоном. Агентство зможе призначати трьох членів ради директорів, тоді як Україна – лише двох. Також воно контролюватиме кожен проєкт, у який інвестують кошти фонду.

Неназвані українські чиновники розповіли NYT, що розглядають ці умови як пропозицію про початок подальших переговорів.

Нагадаємо, Україна і США мали підписати рамкову угоду про надра наприкінці лютого. Але цього не сталося через сварку між президентом України Володимиром Зеленським та президентом США Дональдом Трампом.

Після цього США запропонували Україні перейти від рамкової угоди одразу до повноцінної. За словами президента України Володимира Зеленського, у новому проєкті угоди є речі, які вже відкидали сторони.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.