П’ятниця, 24 Січня, 2025

Українські збройні сили продовжують просуватися на кількох напрямках фронту, включно з Бахмутом, східними та західними частинами Запорізької області, а також заходом Донеччини, тож наразі не йдеться про сповільнення темпів контрнаступу ЗСУ.

Про це в інтервʼю Українській службі Голосу Америки розповіла аналітикиня Інституту вивчення війни (ISW) Катерина Степаненко.

Вона зауважила, що недощавно українська армія зробила низку важливих успішних операцій.

"Просування українців у північній частині Роботиного та на північному сході Роботиного може свідчити про те, що українці обійшли деякі мінні поля, що може призвести до подальшого просування в напрямку Мелітополя. Крім того, нещодавня перемога українців в Урожайному та поблизу Великої Новосілки також свідчить про те, що українці продовжують просування вперед і досягають певного успіху", – наголосила Степаненко.

Російські військові скаржаться на брак резервів

Вона зазначила, що звільнення села Урожайне на Донеччині спричинило «сильну паніку» зокрема з-поміж деяких російських командирів.

"Нещодавно командир батальйону "Восток" Олександр Ходаковський зазначив, що він хоче заморозити війну на теперішніх позиціях, і його занепокоєння вказують, що Росія не надала достатніх резервів для зміцнення його позицій навколо Урожайного та позицій його батальйону навколо Урожайного", – сказала Степаненко.

За її словами, всі ці фактори свідчать про те, що "українці продовжують повільну але впевнену контрнаступальну операцію, яка має на меті витіснити російські сили з їхніх добре підготовлених до оборони позицій. Вона додала, що українські сили також продовжують "розривати російські логістичні лінії на півдні та сході України", що мало би позбавити російські сили тилового постачання.

Також Катерина Степаненко зауважила, що наразі спостерігаються певні зміни в риториці російських воєнних кореспондентів та блогерів, зокрема чимало з них повторюють незадоволену риторику командира батальйону "Восток" Олександра Ходаковського.

"Найбільше, що зараз впадає в очі, це, безперечно, повідомлення про відсутність оперативних резервів і ротації на полі бою", – сказала Степаненко.

Також, за її словами, в російському середовищі воєнних блогерів почастішали скарги на відсутність ефективного середнього командного складу.

"Офіцери середньої ланки видають накази, які російські блогери вважають дуже бюрократичними та неефективними, а також такими, що наражають на небезпеку російські сили", – розповіла Степаненко.

Вона зауважила, що в російському медіасередовищі, як і раніше, є багато дискусій про можливості російської контрбатарейної боротьби і програші на цьому фронті. За її слвоами, продовжуються скарги на відсутність злагодженості між артилерійськими, піхотними та дронними підрозділами.

Разом із цим, дослідниця каже, що росіяни почали відфільтровувати інформацію, розуміючи, що українська сторона користується публічними виступами російських військових та оглядачів.

Стала помітна нова тенденція до інформаційної тиші, каже Степаненко.

«Ми спостерігаємо певну тишу в інформаційному просторі, яка стає помітнішою, ніж раніше. Нещодавно російська влада запропонувала обмежити те, які кадри можна публікувати в Telegram, особливо коли це стосується, наприклад, українських ударів по окупованих Росією територіях», – пояснює вона.

За її словами, багато мільйонів блогерів стурбовані тим, що вони стануть об’єктом цензури, бо Україна користується інформацією з російських джерел, «з перших вуст», каже Степаненко.

Білий дім намагається розвіяти сумніви навколо українського контрнаступу

Напередодні газета Washington Post опублікувала висновок, що Україна не має ресурсів або людської сили для досягнення своїх головних цілей у своєму багатомісячному контрнаступі – звільнення Мелітополя і зруйнування наземного сполучення між Росією та окупованим нею Кримом. Стаття, що базувалася на оцінках розвідки та заявах офіційних осіб, які говорили на умовах анонімності, викликала реакцію Білого дому.

Радник з національної безпеки Джейк Салліван сказав журналістам, що «протягом останніх двох років було проведено багато аналізів того, як ця війна буде розгортатися з багатьох сторін». Але в цих дослідженнях доводилося робити правки, «оскільки динамічні умови на полі бою змінювалися».

Газета USA today пише, що остання оцінка є «гірким висновком для тих, хто підтримує Україну, особливо тих, хто вважає, що США та їхні європейські партнери не зробили достатньо, щоб дати Києву те, що йому потрібно для перемоги, водночас виставляючи йому нереалістичні терміни, щоб продемонструвати успіх на полі бою».

Дивіться також: