Неділя, 29 Вересня, 2024

З 1 квітня в Україні вступають в силу нові правила придбання ліків. Тепер близько 60% лікарських засобів можна буде придбати тільки за рецептом – електронним чи паперовим. Решту ліків, які не потребують обовʼязкового призначення лікарем,  як і раніше, ви зможете придбати в аптеці без спеціального рецепта, – повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України.

Суворий контроль стосується лише тих препаратів, що підпадають під поняття рецептурних, а саме: антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, препарати для лікування тиску, серцевих хвороб, кроворозріджуючі, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, деякі антигістамінні та антигельмінтні препарати, стероїдні лікарські засоби, а також деякі ліки проти болю, кашлю і заспокійливі.

Наприклад:

  • Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену й надалі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта.
  • Сиропи та пігулки від кашлю й надалі будуть у вільному доступі, зокрема, “Мукалтін”, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо.
  • Всі гормональні препарати відпускатимуться за рецептом, у тому числі й гормональні контрацептиви.
  • “L-тироксин” або “Еутирокс” також  за рецептом.
  • Рецепт знадобиться навіть на деякі мазі та креми, які містять гормони, зокрема, на “Момедерм”. “Феністіл” все ще буде у вільному доступі.
  • Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: “Діазолін”, “Лоратадін”, “Супрастин” і т. д. Проте “Супрастин” в ампулах – тільки за рецептом.
  • Ліки проти гіпертонії та серцево-судинних захворювань:”Каптоприл”, “Каптопрес”, “Бісопролол” – виключно за рецептом. Навіть сечогінні “Фуросемід” та “Діакарб”, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом.
  • “Корвалол” та “Валокордин” без рецепта можна придбати тільки в маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл вже потрібно рецепт.
  • Засоби для розрідження крові. “Магнікор” або “Кардіомагніл” на 100 таблеток – лише за рецептом.

У МОЗ наголошують: неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання.

А лікар підбере коректну діючу речовину, дозування та потрібну тривалість прийому і зможе запобігти можливим негативним наслідкам.

Перевірити чи є засіб рецептурним можна на сайті Державного реєстру лікарських засобів України:  http://www.drlz.com.ua/