Четвер, 28 Листопада, 2024

Паралелі між чеченськими і українським реаліями під час російських воєн проти Ічкерії та України навели учасники зустрічі “Переконфігурований світ: наслідки війни Росії проти України”.

Відкрита дискусія між науковцями про глобальні наслідки війни Росії проти України тривала у рамках серії розмов з ініціативи вчених, котрі спеціалізуються на російських і євразійських темах Коледжу гуманітарних та соціальних наук університету Джорджа Мейсона у Вірджинії, США.

“Значно більше росіян критично ставилися до дій Путіна на початку 2000-х років, ніж їх було 15 років пізніше”, – такі дані для оцінки впливу пропаганди навела Синтія Гупер, доцентка історії та керівниця відділу російських і східноєвропейських досліджень у Коледжі Святого Хреста (College of the Holy Cross).

Це дуже тривожний показник, каже науковиця. Вона розповідає про відповідне дослідження висвітлення чеченських воєн Росії проти народу Ічкерії, зокрема, про те, як змінюється сприйняття тих подій російським населенням з плином часу.

Реклама "відбудови" міст від тих, хто їх нищив бомбардуваннями

Зруйнований Росією Грозний у російських ЗМІ з часом постає саме як успішно “відбудоване Росією місто”.

Те саме триває сьогодні з українським містом Маріуполь – наголосив ще один учасник дискусії Стівен Барнс, директор програми російських і євразійських досліджень, доцент кафедри історії та мистецтва, автор книги про ГУЛАГ і формування радянського суспільства.

На дискусії йшлося про відбудову зруйнованого росіянами Маріуполя та висвітлення нещодавнього візиту президента РФ Путіна до міста. Мешканці дякують за нові помешкання людині, з ініціативи якої, фактично, місто було вщент зруйноване бомбардуваннями, де було вбито тисячі людей, наголосила Синтія Гупер. Учасники дискусії назвали відео з цього візиту зрежисованим та інсценованим, зокрема, навівши приклад редагування медійних сюжетів, коли з відео було вилучено викрики “Це все напоказ!”

Так само Росія стверджує, що модернізувала Чечню замість того, щоб говорити, скільки нею завдано лиха чеченським містам і народу, – наголошує науковиця Гупер методи російської пропаганди щодо підміни понять.

"Русизм страшніше фашизму"

Президент Чечні-Ічкерії Джохар Дудаєв (вбитий 1996 року) у 1995 році заявляв: “Русизм” страшніше фашизму, нацизму, расизму – всіх людиноненависних ідеологій”.

“В урядовій стратегії комунікації [Росії – ред.] застосовуються інструменти інформаційних технологій, які можуть насаджувати певну думку, спотворюючи факти й спогади. Насправді це дуже ефективно, і це жахає. У московській рекламі зображується сучасний Грозний як гіперсучасне місто, яким воно стало ніби саме завдяки Росії, але замовчується, що саме Росія руйнувала його під час війни”, – сказала Синтія Гупер.

Порівнюючи з аналогічною ситуацією із висвітленням “відбудови” Маріуполя, науковиця висловила здивування з приводу того, що “у такому фальшивому створенні контенту про ситуацію бере участь велика група людей – [російські – ред.] журналісти, вчителі, місцеві мешканці [Маріуполя – ред.]”.

“Люди, які втратили свої домівки через росіян, підходять подякувати Путіну. Пам'ятаю одна жінка [у російському сюжеті – ред.] назвала нові квартири “отримані шматочки раю” – це мене дуже непокоїть, оскільки це про те, як працює пропаганда на неврологічному рівні для мозку, як вона змінює свідомість та історичну пам'ять, а фальшива інформація з часом стає у сприйнятті людей "правдою”, – прокоментувала Синтія Гупер пропагандистські методики Кремля і назвала їх прикладом лицемірства.

Стівен Барнс висловив підтримку експертам і організаціям, які відмовляються “залишати минуле в минулому”, аналізують історичний фактаж та його уроки. Зокрема, засудив переслідування російського правозахисного центру “Меморіал”, який був ліквідований судом, а проти керівника “Меморіалу” Олега Орлова порушили кримінальну справу щодо “повторної дискредитації російської армії” – через його пост у Фейсбуці.

Професор висловив сподівання, що російське населення прагне зміни жорсткої авторитарної політики та закликав “не думати, що більшість росіян завжди прагне авторитаризму і “сильної руки”.

Раніше в ефірі Голосу Америки Пітер Померанцев розповів про відповідальність звичайних росіян за злочини режиму та можливість притягти до відповідальності в судах російських пропагандистів. Зокрема, про те, як воєнні злочини у Маріуполі стали наслідками заяв російських пропагандистів.