На необхідності продовжити зернову угоду наголосив Державний секретар США Ентоні Блінкен під час свого візиту до країни Нігер в Африці.
Від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба, наголосив Блінкен на спільній прес-конференції з главою МЗС Нігеру.
“Одним з результатів агресії Росії проти України було блокування українських портів і недопущення України до експорту зерна та інших продовольчих товарів у світ, що Україна робила роками. І дякуючи дуже добрій роботі Організації Об’єднаних Націй, Туреччини, було досягнуто домовленість про створення цього коридору, щоб дозволити українському зерну потрапляти на світові ринки. Завдяки цій ініціативі понад 4 мільйони тонн пшениці було відправлено безпосередньо до країн, що розвиваються. Це близько 8 мільярдів буханок хліба. І тому мільйони людей у всьому світі – і особливо тут, в Африці – покладаються на цю ініціативу, щоб допомогти подолати проблеми з продовольством. Вкрай необхідно, щоб це тривало, і вкрай необхідно, щоб Росія дозволила цьому тривати”, – заявив держсекретар США Блінкен.
Адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер у Twitter помістила відео, яке пояснює важливість поставок українського зерна для всього світу.
У цьому відео представники країн-імпортерів українського зерна – Індонезії, Бангладешу, Індії, Лівану, Єгипту – називають зернову угоду “ініціативою, що зберігає життя мільйонів людей у всьому світі”. На відео є також українські фермери, які пояснюють, що ця угода підтримує їхнє “життя та роботу”.
Наприкінці відео люди різними мовами закликають продовжити та розширити цю угоду: “Чорноморська зернова ініціатива має бути продовжена та розширена, щоб люди могли прогодувати свої родини”.
Сама Саманта Пауер у Twitter написала: “Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. Потрібно дозволити українській їжі продовжувати надходити на світові ринки, щоб нагодувати людей, які відчайдушно цього потребують, і знизити світові ціни на продовольство”.
Тим часом секретар РНБО України Олексій Данілов в інтерв'ю Радіо Свобода заявив, що блокуванням експорту зерна з України Путін намагається створити голод, що призведе до чергової світової кризи мігрантів.
“Що робить Путін? Путін має велике бажання, щоб у найближчі рік, два, три з’явилося таке явище як голод. І те, що ми вже не зможемо постачати стільки продуктів харчування, скільки постачали до цього як країна, яка годувала величезну кількість населення у світі, Путін буде цим користуватися. І майте на увазі, рік, два, три – ці так звані голодні мігранти мають десь з’явитися. Це один із планів Путіна”, – сказав урядовець.
Данілов наголосив, щоб не допустити голоду та нової кризи, світ має допомогти якомога швидше завершити російську агресію в Україні.
Термін дії зернової угоди, яку уклали ООН, Туреччина та Росія, і яка дозволяє безпечно експортувати зерно з кількох українських чорноморських портів, завершується в суботу, 18 березня.
Раніше Росія запропонувала продовжити дію цієї угоди на 60 днів, втім ООН, Туреччина та Україна наполягають на продовженні дії цієї угоди на 120 днів, як це було прописано в угоди, коли її вперше уклали.
У середу, 15 березня, глава МЗС Росії Лавров розмовляв зі своїм турецьким колегою Мевлютом Чавушоглу. За повідомленням Reuters, у Москві повідомили, що розраховують на нову угоду, де будуть враховані інтереси Кремля щодо російського експорту добрив.
За даними ООН, початково Чорноморська зернова угода була укладена 22 липня 2022 і мала термін дії 120 днів.
17 листопада її продовжили ще на 120 днів, тепер термін її дії закінчується цієї суботи, 18 березня 2023 року.